Museer skaber viden: Proppen i hullet

Udsendelse d.25. - 31. januar. 2020
Udsendelse d.19. - 25. august. 2017

Danmark har en geografisk placering, så landet ligger som en prop ind mod Østersøen. Den placering har gennem tiderne betydet meget for Danmark, for det har givet gode muligheder for at få store indtægter gennem told, men samtidig har det også betydet, at andre magter har været kritisk over for Danmarks mulighed for at udøve en kontrol over farvandene.


Udsendelsen giver et overblik over betydningen for Danmarks strategiske placering fra vikingetiden og frem til nutiden, hvor man er blevet klar over den katastrofale betydning, placeringen kunne have fået under Den kolde krig, hvis der var udbrudt en konflikt.


Medvirkende


Thomas Tramm Pedersen

Afdelingsleder for Danmarks Borgcenter Thomas Tramm Pedersen er ph.d. i historie. Han har tidligere bl.a. været leder af Koldkrigsmuseum Stevnfort. Han medvirker også i udsendelsen Den gode, den onde og den grusomme historie.

MEDARBEJDER

Henrik Morell

PROGRAMSERIE

Museer skaber viden