Den2Radio - Uge 42 - 2026

Udsendelse d.10 - 12. oktober. 2026

InterMetzo
Et planlagt mord sætter Georg Metz som overskrift og det handler om Radio IIII.  Socialdemokratiet vil for anden gang og nu mere aggressivt end ved likvideringen af radio24syv, nedlægge den landsdækkende Radio IIII. Erfaringerne burde afskrække politikerne mod en sådan kalkeret gentagelse. Det er jo lykkedes alternativradioen i Aarhus efter et par års tilløb med visse skæverter atter at skabe kvalificeret og stærkt efterlyst æterkonkurrence tll DR. Det tager tid, før lytterne opdager en ny radio, endnu længere at overbevise et substantielt lyttertal at det nye er værd at lytte på. S vil smøre støtten på 100 millioner kr tyndt ud over lokalmedierne for herefter at se dem forsvinde ned i et sort hul af mislykkede forsøg ofte længe efter de er glemt. Smålokalaviserne, som Hæstorp Andersen vil støtte, har for længst mistet deres eksistensberettigelse. Annoncer endog fra den stedlige brugs læses på nettet. Ligeledes lokaldebatten og nyhederne.  At lukke Radio IIII er historieløst.                                                                                                   

Europas idehistoriske rødder 5: Videnskab
Søgen efter svar i tilværelsen og naturen omkring os har altid været en del af det at være menneske. Videnskab forsøger at formulere og forklare, hvad vi kan vide om verden og hvordan. Svarene der søges er af naturvidenskabelig, etisk og moralsk karakter. I podcasten kan du høre, hvordan det videnskabelige kernebegreb methodos opstod i antikken, blev redefineret ved det naturvidenskabelige gennembrud og senere udviklede sig frem mod moderne videnskabelige discipliner. I programmet medvirker postdoc Jens Kristian Larsen, professor emeritus Helge Kragh Stjernholm, professor emeritus Finn Collin og professor MSO – med særlige opgaver -  Henrik Kragh Sørensen.

The Swolly Wolly Hula Bula Humble Bumble Band!
Det er 2 mænd, der mødte hinanden i 1982 ved et trafikuheld. De blev så glade over at have overlevet styrtet i en folkevogn med 130 km/t, så de lavede et band og brølede deres lettelse ud i universet.  Det er, som I kan høre, nogle lune fyre Erik Kramshøj fortæller om.

Gamle Pædagoger
Der er sket en overdragelse af ansvar fra familien til skolen. Samtidig er politikerne ivrige efter at regulere hverdagslivet og kontrollere det stof som pædagoger og lærere skal arbejde med. Det fører som regel ikke til de forventede resultater, og derfor bør lærerne kæmpe for at genvinde kontrollen over undervisningen, det fortæller Karen Borgnakke om i en samtale med Egon Clausen.

Ingmann og digterne
I de første år havde den2radio en litteraturserie ”Alfabut for Alfabitter” og i 2009 kunne I lytte til en samtale mellem Karsten Pharao og Søren E. Jensen i anledning af udgivelsen af en CD, som han og Jytte Nordholt havde produceret i et meget kreativt samarbejde ved at mixe lyrik med musik af Jørgen Ingmann. Det program genudsender vi netop nu.

Johannes Jørgensen og komponisterne
den2radio er meget optaget af digteren Johannes Jørgensen. Vi har flere podcast om ham og hans liv, hans digte og litteratur i vores arkiv, men i denne uge handler det om nogle af de komponister der har sat hans digte i musik.

Pharaos klassikere: H. C. Andersen: Skyggen.
Pharaos Klassikere har ladet sig inspirere af en ny dansk roman. I romanen ”Solisterne” lader forfatteren Joakim Garff sine to hovedpersoner H. C. Andersen og Søren Kierkegaard rejse sammen til Rom, en ret usandsynlig, men ganske underholdende idé, og mange af de to herrers tekster bliver på forskellige måder flettet ind i handlingen, og det vil først og fremmest sige inddraget i dialogen mellem de to meget talende mænd. Blandt andet bliver Andersens eventyr ”Skyggen” blandet ind i handlingen, og det er dette eventyr I skal høre i denne uge.

Kvindelige komponister: Germaine Tailleferre
Tidligere var det at kvinder komponerede mest en uvæsentlig lidt sød ting. Ikke at man ikke kunne se noget i det, men alligevel var det ikke noget man tog sig af eller regnede for noget, og i flere århundrede var det mere klostre end kirker og saloner end koncertsale de kvindelige komponister fik opført deres værker i, og det var i den lille skala: klaverstykker og sange, cembalo, lut, guitar og eventuel kammermusik, så der er så utrolig få værker af kvindelige komponister gennem tiderne. Men der er nogen, og der er flere og flere der dukker op af glemslen.  I skal møde den franske komponist Germaine Tailleferre

Lyden bag alle lyde – stilhed
Frederik Dessau, forfatter, essayist, dramaturg, oversætter, instruktør og mangeårig medarbejder i DR. Født i 1927 døde på årets næstsidste dag i 2019.
Frederik Dessau deltog i 2008 i stiftelsen af den2radio og berigede radioen med flere af de radioessays, der før i tiden gjorde ham til en af Danmarks Radios mest kendte og værdsatte stemmer. Han skabte sin helt egen stil, som var en nyskabelse og aldrig er overgået.
Frederik Dessau engagerede sig altid for den2radios virksomhed og befindende og udtrykte ærgrelse over, at ikke alle danskere til stadighed var tunet ind.
Det er derfor indlysende for os at lade Fredrik Dessau afrunde vores sendeflade for at vise, at han har været med os fra start til slut.

Foto: den2radio