Den2Radio - Uge 8 - 2016
Udsendelse d.20 - 26. februar. 2016
Velkommen til Den 2. Radio. Jeg skal lige fortælle, at Den 2. Radio har indgået et samarbejde med Københavns Kommunes Biblioteker i anledning af kampagnen ”København Læser”, der foregår i ugen fra d. 26. februar. 4 arrangementer i vores regi på Hovedbiblioteket i Krystalgade vil blive optaget og senere sendt her i radioen. Det drejer sig om en udgave af Ronkedorerne, om en samtale mellem Georg Metz og Niels Birger Wamberg og to samtaler med oversættere, en med Søren Fauth, der har oversat den østrigske forfatter Thomas Bernhards 5 bind med erindringsstof, og med Karsten Sand Iversen, der har oversat Ulysses af James Joyce. ”København Læser” har i år temaet ”Mænd”, og derfor passer det meget godt, da Thomas Bernhard mildest talt er en meget sur, for ikke at sige rasende ældre mand, og da Ulysses i den grad handler om mænd og har en meget fremtrædende far/søn-relation som omdrejningspunkt. Det bliver altså til udsendelser, I vil kunne høre i de kommende uger.
En ny radioflade ligger klar her i den kolde klare februar måned, og varmen får I med det samme med Georg Metz der taler om ’det korrumperede nysprog’, hvordan kulturen i finansloven blev høvlet ned og ministeren igen og igen fortalte at med det ville alt blive bedre, så man efterhånden troede på det. Og lige nu træder nysproget i den grad frem med landbrugsministeren og ’Bæredygtigt landbrug’, hvor mere kvælstofudledning mærkeligt nok bliver til bedre vandmiljø, mere gødskning bliver til flere fisk og smådyr i åerne og mere udledning bliver afvandede marker. Formuleret af folk der gentager det og gentager det til den falske melodi kan komme med i den næste kulturkanon.
Knive kommer man ikke uden om i køkkenet, og lige som alt andet værktøj, så er det vigtigt at vælge det rigtige og passe det korrekt. I udsendelsen ”Knive” besøger Henrik Morell fra den2radio virksomheden H.W.Larsen, der sælger køkkenudstyr til professionelle og private, og som har et særligt forhold til knive. Deres knivekspert Benjamin Jensen deler ud af sin viden om valget af knive, og hvordan man skal vedligeholde dem.
den2radio's serie 'Internationale danske klassiske solister' har denne gang en operasanger med, Elisabeth Meyer-Topsøe som overvejende har haft sin karriere i udlandet især på tyske operascener, men hun har sunget i de fleste europæiske lande. Siden 2010 været har hun været professor i sang i Trondheim i Norge. Hun fortæller om sin karriere, om det helt afgørende møde med verdenssopranen Birgit Nilsson og om at vide hvornår det er tid til at stoppe sangkarrieren.
Den2radio har tidligere sendt 3 programmer med overskriften ’Velfærdsland’, hvor den2radio’s Nalle Kirkvåg har fortalt sin personlige historie med kroniske smerter og ingen hjælp fra velfærdssystemet. Fordi ingen gad at lytte til ham eller høre om de daglige smerter og problemer har han opsøgt Lisbeth Zornig for at høre hende om, hvordan han trænger igennem, når nu ingen rigtig ved, hvem han er. For det spørgsmål er jo, skal man være kendt for at trænge igennem i medierne? Nalle får også tips fra Susanna Sommer, vært på P1 Podcast til hvordan han fortæller sin historie på en måde, så man som lytter forstår, hvor absurd det i virkeligheden er at leve med et omfattende kronisk smertehandikap.
For nylig døde professor dr.med Lars Heslet. Han udgav for nogle år siden en bog med titlen ’Sansernes hospital’, hvor han fortæller, hvordan han fik gennemført indretningen og udsmykningen på intensivafdelingen på Rigshospitalet med kunstværker og farver ud fra et humanistisk og musisk livssyn, så kritisk syge patienter fik et anderledes og bedre behandlingsforløb. Også musikken er meget vigtig, og på alle afdelingens stuer blev der installeret lydanlæg, så der også var tilbud om kvalificeret musik til patienterne. ’Helbredelsen kommer indefra’ var hans motto. Den2radio besøgte ham for et par år siden i hans hjem i Gentofte med egen koncertsal, så vi genudsender i denne uge den udsendelse som har den samme titel som bogen ’Sansernes hospital’.
Sangeren og sangskriveren Jan Toftlund blev også kaldt ’Danmarks Dylan’. Han døde i 1990 kun 41 år gammel, men havde udgivet flere plader. Og efter hans død er der udkommet mindeplader og også bøger om ham, og i en kuffert fandt man over 400 af hans tekster, kendte og ukendte. Han slog aldrig igennem kommercielt og blev aldrig spillet i radioen, og mens han levede solgte han under 2000 eksemplarer. I dag er hans tekster mere relevante end da de blev skrevet og en af vennerne, den2radio’s Erik Kramshøj, fortæller om ham i denne første ud af to udsendelser.
’De udødelige’ er den2radio’s serie fra 2012 som vi genudsender i dette forår næsten mere aktuel end da den blev produceret som led i EU’s overskrift ’Aktiv aldring og solidaritet mellem generationerne’. I denne uge betød fortæller den 90 årige revolverdrejer Niels Thomsen om sit liv som arbejdsdreng og arbejdsmand i det meste af 1900 tallet, og han reflekterer over nyhedsudsendelser, der taler om besparelser samtidig at de opfordrer til forbrug.
I den2radio’s serie om essays der begyndte med essayets far den franske adelsmand Michel de Montaigne fra 1500 tallet er vi nået til den 5. og sidste udsendelse som er med Suzanne Brøgger og Klaus Rifbjerg. Den nu afdøde litterat Thorkild Borup Jensen fortæller om de to essays ’Min indre posedame’ af Suzanne Brøgger og ’Glæden ved vin’ af Klaus Rifbjerg.
Og i serien ’Frederiksbergs historie’ runder stadsarkivar Henning Bro af i denne sidste udsendelse med at fortælle om byudvikling, villaer, byens centrum og socialt boligbyggeri.
Foto: Knud Steffen Nielsen
